Hoş Geldiniz

Yağmurda Yamaç Paraşütü Yapılabilir Mi?

Yağmurda Yamaç Paraşütü Yapılabilir Mi?

Yamaç paraşütü en heyecan verici ekstrem sporlardan biri olarak kabul edilebilir. Ancak, bu hava sporunun doğası gereği, her zaman dikkatli olmalı ve her türlü olaya hazırlıklı olmalıyız. Bu nedenle hava, en iyi dostumuz veya en kötü düşmanımız olabilir.

Ne yazık ki istediğimiz zaman yamaç paraşütü yapamıyoruz. Uçuşa başlamadan önce kontrol etmemiz gereken belirli hava koşulları vardır.

Bu yazıda yağmurda yamaç paraşütü yapmanın mümkün olup olmadığını ve hangi hava koşullarının bize uygun olup olmadığını okuyacağız. Unutma, yamaç paraşütü hiç tehlikeli değil ama doğru önlemler alındığında.

Ve şimdi başlayalım!

 

Yağmurda Yamaç Paraşütü Yapmak Mümkün Mü?

Yağmurlu havada yamaç paraşütü yapma hakkında bilmeniz gereken ilk şey, mümkün olduğunca kaçınmanız gerektiğidir. Tehlikeli olabilir ve hatta paraşüt kanadınıza zarar verebilir. Teknik olarak yağmurda yamaç paraşütü yapmak elbette mümkün ama yapmamalısınız.

Neden Yağmurda Yamaç Paraşütü Yapmamalısınız?

Eskiden yamaç paraşütünün kanatlarının yapılış şekli, yağmurdan korkmadan yamaç paraşütü yapmamızı sağlıyordu. Tek korkumuz ayaklarımızı ıslatmaktı. Ancak günümüzde, vitesin geçirdiği değişiklikler göz önüne alındığında, artık mümkün değil.

Modern kanatlar, hava kuruduğunda hafif ve pürüzsüz olacak şekilde üretilmiştir. Uçmayı çok daha kolay hale getirir ve bu şekilde üretilirler, bu nedenle sürtünmeyi azaltırlar. Ancak, eskisi kadar suya dayanıklı değiller.

Bunlar kırışmaz ve çoğu su itici bir kaplamaya sahiptir, suyu o kadar kolay emmezler. Yağmur yağmaya başladığında, rüzgârın burnunda veya ön kenarında su yataklarının oluşmasına neden olarak, ağırlığın artmasına ve akış ayrımına neden olur.

Yağmurda Uçarken Akış Ayrımı

Akış ayrımı, yamaç paraşütçünüzü hava hızını düşürmeye ve neredeyse sıfıra indirmeye teşvik eder. Bunun nedeni, su damlasının kanadın doğru hava akışından kaçınması ve kaldırmanızı azaltmasıdır. Oraya vardığınızda, dikey olarak düşmeye başladığınızı hissedeceksiniz, bu da paraşüt durağı olarak bilinen şeye neden oluyor.

Yağmurda yamaç paraşütü yapmaktan kaçınmalısınız çünkü düşmeye neden olabilir ve durum kontrolünüzden çıkabilir. En yetenekli yamaç paraşütçüleri bile bu olduğunda sorun yaşar ve yağmur yağdığında uçmanın tavsiye edilmediğini bilir.

 

Havada Yağmura Yakalanırsak Ne Yapmalı?

Bazen yağmura yakalanmaktan kurtulamazsınız ya da uçarken çiseleyen bir yağmur olabilir. Her iki durumda da yapılacak en iyi şey, en kısa sürede güvenli bir şekilde inecek bir yer bulmaktır.

Yamaç Paraşütü Yaparken Yağmurdan Nasıl Kaçınabilirsiniz?

Yamaç paraşütünde seviyeniz önemli değil, hava durumunu nasıl yorumlayacağınız konusunda belirli bilgilere sahip olmak ve ayrıca başlamadan önce uçmanın mümkün olup olmayacağını önceden öğrenmek önemlidir. Bu, hava işaretleri hakkında biraz bilgi edinmek ve ne zaman yamaç paraşütü yapabileceğinizi ve ne zaman yapamayacağınızı bilmek anlamına gelir.

Uçmaya başlamadan önce bulutları ve gökyüzünün nasıl göründüğünü kontrol edin. Nimbus bulutları kaçınmanız gereken bulutlardır. Bunlardan herhangi birini görürseniz, hayır, bugün yamaç paraşütü yapmak için iyi bir gün değil. Gri fırtınalı bulutlar yaklaşan yağmurun işareti olabilir.

Ayrıca, hava tahmini o gün için yağmur öngörüyorsa, yeniden planlamanız gerekir. Yin Yang Travel’da planlanmış bir tandem uçuş olduğunda ve yağmur yağma olasılığının yüksek olduğunu gördüğümüzde, müşterilerimizin güvenliğini korumak için etkinlik tarihini değiştiriyoruz.

Yamaç Paraşütü Yapabileceğiniz Hava Koşulları

Bulutlu gökyüzü her zaman yağmur anlamına gelmez. Bazen bulutlu günler, güneşin yüzünüze gelmesinden endişe etmeden, uçmak için iyi bir fırsattır.

Bir sonraki uçuşunuzu hazırlarken rüzgâr bir diğer önemli unsur olmalıdır. Rüzgârın varlığı aşırı derecede gerekli değildir çünkü termikler ve hava akımlarıyla nasıl oynanacağını bileceksiniz.

Yin Yang Travel ile Yamaç Paraşütü Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Yamaç paraşütü hakkında size mümkün olan tüm bilgileri vermek istiyoruz. Bu spor hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sizi bloğumuzu okumaya ve yamaç paraşütü rehberimize göz atmaya davet ediyoruz.

Ayrıca Kanarya Adaları’nın en güzel adalarından biri olan Tarife’de her seviyede tandem uçuşlar sunuyoruz. Eğer ilgileniyorsanız, burada bununla ilgili bazı bilgiler var.

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir