Oturum aç

Yamaç Paraşütü Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yamaç Paraşütü Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

#1: Yamaç paraşütü tehlikeli bir aktivite mi?

Tehlike mi? Hayır.

Yaygın inanışın aksine, yamaç paraşütü tehlikeli bir spor değildir. Yin Yang Travel yamaç paraşütü ekibindeki birçok pilot, yıllardır uçuyor ve hiçbir zaman inişte yaşanmış belki burkulmuş bir ayak bileğinden daha ciddi bir hadiseye şahit olmamıştır. Elbette kendine ikinci el ekipmanlar alıp (ki paraşütte ikinci el konsepti olmamalı eğer 2 yıl içerisinde kullanım süresi dolduysa artık o paraşüt kullanılmamalıdır) freelance olarak pilotluk yapan maceraperestler daha fazla risk yaratıyor diyebiliriz. Ama bu sporun kendisi ile ilgili değil. Pilot ile ilgili. Bu sebeple kurumsallaşmış firmaların deneyimli pilotları ile uçmak en mantıklı ve güvenilir seçenek.

Böylece, yamaç paraşütüyle ilgili bir kaza geçirme olasılığı önemli ölçüde azalır.

#2: Ölüdeniz Yamaç paraşütü pahalı mı?

Ölüdeniz yamaç paraşütü fiyatı 2500 ₺ dir. Fiyat farklılıkları firmalara göre değişebilir ancak genel pazara baktığımızda bu ortalamadır diyebiliriz. Uçuşa Babadağ çıkış ve inişteki ulaşım dahildir. Fotoğraf ve video çekimi için ekstra hizmet alabilirsiniz.

Yamaç paraşütü ekipmanlarına ve uçuş yapan pilotlara yapılan yatırımı, eğitimi ve tecrübeyi düşündüğümüzde yamaç paraşütü yapmak pahalı mı? Hayır diyebiliriz.

Eğer farklı uçlarda fiyatlara karşılaşıyorsanız, örneğin çok daha ucuz yamaç paraşütü uçuşları, burada güvenlik, tecrübe ve ekipman boyutlarını incelemek gerekmektedir.

 

#3: Yamaç paraşütü için rüzgâr gereklidir.

Evet uçuşu başlatmak ve mümkün kılmak için rüzgâr gerekli. Ancak çok fazla rüzgâr kalkışı zorlaştırabilir (veya imkânsız hale getirebilir). Bu nedenle, yetkin pilotlarımız yamaç paraşütlerini temkinli hava koşullarında- genellikle yamaç paraşütüyle aşina olmayanlar için çok sakin görünen rüzgarlarda – uçurmaya başlarlar ve yamaçtan aşağı koşarak ve ardından süzülerek ivme kazanılır. Yani orta ve hafif rüzgârlı günler aslında yamaç paraşütü deneyimi planlayanlar için daha idealdir diyebiliriz.

#4. Yamaç paraşütleri ömür boyu dayanacak şekilde yapılmıştır.

Her yıl biraz temizleyip kullanılacak bir malzeme aksine, yamaç paraşütü hafif, manevra kabiliyeti yüksek bir uçuş aracıdır. Dayanıklı plastik – naylon materyalden yapıldığı için ve bir noktada uçabilir planör ömrünün sonuna ulaşacaktır. Ve Türk Hava kurumu bu süreyi belirlemektedir.

Yamaç paraşütçüleri için paraşütü kullanma süresi, onları ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak 3-6 ay arasında değişebilir. Yani birkaç sezon diyebiliriz. Bundan daha fazla kullanım riski artırabilir. Dediğimiz gibi yamaç paraşütü tehlikeli değil, ancak insan ve insanın etkilediği faktörler risk oluşturabiliyor. Bu sebeple düzenli denetimlerden geçen kurumlar ile çalışmanızı öneririz.

Ölüdeniz Aktiviteler: Fethiye Ölüdeniz ‘de ne yapılır?

Diğer Blog Yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.