Oturum aç

Yükseklik Korkusu Olan Yamaç Paraşütü Yapabilir Mi?

Yükseklik Korkusu Olan Yamaç Paraşütü Yapabilir Mi?

Elbette! Bu sıkça sorulan bir soru ve cevabı evet. Çünkü yükseklik korkusu yamaç paraşütü yapmak için engel değil.

Yükseklik korkusu ve vertigo genelde sadece fiziksel bir nesne üzerinde dururken/yerle temas edip aşağı bakarken oluşan bir histir. Ve yamaç paraşütü yaparken adeta pürüzsüz bir şekilde süzülerek ve sürekli hareket edildiği için bu hisler oluşmaz ve korku ilk birkaç saniye içerisinde atlatılır. Ve genelde yükseklik korkusu dediğimiz şey aslında derinlik algısında yaşanan değişim sebebiyle hissedilen korkudur.

Yani, uçağa binen biri güvendiği için bu yükseklikten korkmuyorsa, aslında yamaç paraşütü yükseklik korkusu genelde derinlik algısı temellidir ve güven duygusunu pekiştirerek aşılabilir.

Yamaç Paraşütü Yükseklik Korkusu Nasıl Aşılır?

İlk önce pilotunuzla uçuş saatinden önce tanışmak, konuşmak ve birbirinize güvendiğinizi hissedebilmek çok önemli. Tecrübeli pilotlarımız yamaç paraşütü aşamaları ve güvenlik önlemleri hakkında bilgi vererek sizin içinizi rahatlatacaktır, merak etmeyin.


İkincisi, yamaç paraşütü ekipmanlarının her biri oldukça sıkı kalite testlerinden geçerek piyasaya çıkıyor. Ve Türk Hava Kurumu da ekipmanların yeniliğini ve şartlarını yıllık kontrol ediyor. Yani uçağa binmeye güvendiğiniz gibi, bu ekipmanlara da güvenirseniz aslında geriye bir korku kalmayacaktır.

Yamaç Paraşütü Yükseklik Korkusu Olanlar Ne Diyor?

Bu korkulara sahip kişiler, aksine havadaki akış hissini (yani kesinlikle bir düşme hissi oluşmuyor) oldukça sakinleştirici bulabiliyor ve süzülme hissinin aslında korkutucu olmadığını fark ediyor.

Yükseklik korkusu veya baş dönmesi sorunları olanlar, uçarken pilotla sürekli konuşarak ve sürecin kendi kontrolleri altında olduğunu hissederek de rahatlayabiliyor.

Burada yamaç paraşütü pilotunun ve tüm ekibin size vereceği güven çok önemli.

Fethiye yamaç paraşütü önerileri arasında Yin Yang Travel uzman ve deneyimli eğitmenleri ile öne çıkıyor. Çünkü yükseklik korkusu ve / veya vertigo (baş dönmesi) rahatsızlıkları olan yolculara güven verebilmek, sakinleştirmek ve yönetebilmek ancak bilgi ve deneyimin bir sonucunda başarılabilir.

Hala kafanıza takılan bir şeyler mi var? 😊 Evet, bu çok normal. Ön bilgi almak istiyor ve yamaç paraşütü güvenliği hakkında sorular sormak istiyorsanız, biz buradayız, hemen arayın!

Ölüdeniz Aktiviteler: Fethiye Ölüdeniz ‘de ne yapılır?

Diğer Blog Yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.